Tele2 on teadaolevalt esimene ettevõte Eestis, kes oma leviala kampaania ühe osana kasutab GPS kunsti lahendust, kus kõigil on võimalus oma GPSiga õue joonistatud teos konkursile esitada ning parim saab auhinnaks vinge reisi kuumaõhupalliga + pikniku.

Jagan mõtteid kõigile huvilistele, kes sooviksid õues liikumisel mõni GPS teos teha ning seda ka konkursile potensiaalse võidutööna esitada.

IDEE + TEOSTUS

Lihtsustatult koosneb iga joonistamine, s.h. GPS joonistamine, kahest osast:

  • Mõtlen ja planeerin, mida soovin joonistada.
  • Joonistan.

GPS joonistamisel on ainult üks piirang võrreldes tavalise paberile joonistamisega – teos tuleb teha ühe joonega. Samas, kõike mida paberile saab ühe joonega teha, on võimalik ka kaardile ühe joonega kanda.

Minu jaoks on kõige raskem idee leidmine, kuid kindlasti on mitmeid, kellel on vastupidi – ideid on palju, kuid teostada ei viitsi. Teostamise nippe saad lugeda altpoolt, esmalt ideest.

Tele2 GPS kunsti ralli võiduidee leidmiseks kolm võimalust:

  1. Midagi otseselt kampaaniast, näiteks kirjutades kaardile TELE2, 99 või joonistades a’la telemasti või miks mitte auhinnaks oleva kuumaõhupalli. 99 (protsendimärki on keeruline teha, kuna selles on ringi) võib tunduda muidu igav, kuid kui keegi suurelt asja ette võtaks ja 99 kogu Eesti kaardile teostaks, siis ka selline töö võiks olla potentsiaalne võidutöö. Kuumaõhupall oleks parem lahendus, kuid see vajab eelkõige sobiva kaare otsimist, mille Tallinnast võiks leida Õismäelt või Tartus näiteks Vikerkaare tänavalt.
  2. Aktuaalsetest positiivsetest päevateemadest – karu läks üle tee, Apollo 11 maandus kuule, Tartu linna laenu-jalgratas jne.
  3. Kaardilt saadud inspiratsioon, mida ka videos tutvustatakse. Siin võib juhtuda olukord, kus algsest ideest võib sündida hoopis midagi muud. Selle kohta allolev näide.

Naksitrallide hiire näide

Tegin jooksutiiru Orissaare terviserajal. Endomondo salvestusest vaatasin, et sellest annaks teha sarnase siili, mis kunagi Orissaare alevikku sai tehtud ja seejärel kaks “siili” keeltpidi ühendada. Teisel katsel selgus, et terviserajale on siili väga teha, sest väga mitmel korral tuleb okaste ja jalgade tegemiseks tihedasse metsa põigata, kus GPS läheb veidi segaseks, kuid hiirt annab teha oluliselt lihtsamalt.

Kuna “hiir” üksi oli veidi igav, siis selle ette “Muhvi furgooni” joonistamine tuli juba kiirelt ning jalgrattaga teekonna läbimine võttis kokku vaid 45 minutit. Lisaks läks ka veidi teemasse, kus Naksitrallid hiire abil kassid saarele meelitasid, mis antud juhul läheb hästi kokku kõrvaloleva Illiku laiuga.

Fokini Kala

Jevgeni Fokin tegi kala. Pildilt võib näha, et tegemist on Sillamäe linnaga. Sobib asukohta, on arusaadav (uimed) ning kõige tähtsam, et kala “naeratab”.

Teostus

Kui idee on olemas, tuleb seda hakata teostama, sest arvuti tagant on vaja #kõikõue. Sellegipoolest tuleks eelnevalt ka teekond kaardile planeerida, mille käigus võib selguda, et mõnda ideed on suhteliselt keeruline teostada, eelkõige sellist, millel on kumerad jooned. Samas – kui mõne äratuntava kujundi osa saab paika, siis vajadusel saab ülejäänud joonisel GPSi pausile panemise tehnikat kasutada, millega on võimalik “läbi seinte” minna.

Teostuse kohta saab pikemalt lugeda siit, millest näeb ka Ringvaate saates tehtud GPS kunsti tutvustust.

Võimaluse piires aitan huvilisi idee ja planeerimisega kaasa – kirjutage reigo@gpskunst.ee või GPSkunsti FB vahendusel.