Pätsi pea

Konstantin Pätsi pea

Pärnumaal, Tahkurannas püstitati 1939. aastal Konstantin Pätsi sünnikohta ausamas. 1940 see lõhuti, kuid 1989. aastal avati uuesti. Tegemist on ühega kolmest Eesti avalikus ruumis olevast Pätsi monumendist, teine asub Toila-Oru parki ning kolmas, tänaseks kõige rohkem tähelepanu saanud “Riigipea” ausammas, Estonia teatrihoone kõrval.

Monumendist ca 4km kaugusel asub Jõulumäe Tervisespordikeskus. Eile tekkis seal mõte teha liikumistiir, mille raames joonistub “Riigipea” monument Pätsi sünnikohta.

Mõnikord ei õnnestu

Kuigi kaardile vaadates võis Võiste karjäärist joonistuda nina (Pätsil on nohu) ning ülejäänud teedest tundus esmapilgul, et pea võib kenasti välja joonistuda, siis mõnikord ei õnnestu. 

Esimene ebaõnnestumine tekkis õhtusel jooksutiirul, kui monumendi juurde jõudes sai telefoni aku tühjaks. 

Teine ebaõnnestumine tekkis hommikusel rattatiirul, kui poole tee peal avastasin, et Strava oli end pausile pannud. 

Kolmas ebaõnnestumine tekkis kolmandal katsel kui lõpuks sai teekond kirja – isegi kui kivipeast sai jupp GPS on-off tehnikaga maha lõigatud sai pea liiga suur.

Siiski, kuna teepeale jäi lisaks Pätsi monumendile palju põnevat, siis jagan teekonda, et saaksite samuti põnevaid kohti avastada. 

  • Pätsi ausambast paarisaja meetri kagusel asub “Mosse ja Käru” monument, mis on püstitatud Moskvitšile ja tema kärule, millega kunagi Tahkurannas kasvatatud kurke nii Tallinna, Riia kui Venemaa turgudele veeti. Kõrvaloleva kivihunniku otsas on ka mootorratas. 
  • Keegi kunstnik on teepeal asuva Tahkuranna Jumalasünnitaja Uinumise Kiriku lähedale püstitanud õue fotogalerii. Reaalselt – õues on suured ja kenad pildid kõigile niisama uudistamiseks. 
  • Tahkuranna rannast avanevad kenad vaated. 
  • Võiste liivakarjääris, millest rääkis kunagi ka Pealtnägija, elu käib. Jooksu- ja rattasõidu ajal sõitis kunagiselt vaikselt metsateelt läbi paarkümmend veoautot. 

Fotomeenutused

Tahkuranna rand
Tahkuranna rand
Mosse ja Käru
Kunstnik
Konstantin Pätsi monument Võistes