GPS kunst sai alguse 2000. aastal, kui USA tegi oma satelliitide kasutuse avalikuks. Esimen teadaolev GPS teos tehti aga juba aasta varem, kuid kunsti ja purjetamishuviline Reid Stowe joonistas Atlandi ookeanile 8800 kilomeetrise merikilpkonna, mis paraku sai kirja vaid logiraamatutesse.

Aastal 2000 tegid kunstnikud Jeremy Wood ja Hugh Pryor programmi, mis konventeeris GPS andmed üheks jooneks ja mille alusel mehed oma esimesed GPS joonistused tegid. 

Seega on GPS kunst juba üle 20. aasta vana, kuid selle populaarsus on tõusnud eelkõige sotsiaalmeedia, nutitelefonide ja rakenduste arenguga viimase 5-10 aasta jooksul. Eelkõige sportimiseks kasutavad rakendused võimaldavad lihtsalt oma läbitud teekondi, koos lisainfoga (aeg, kiirus, teekonna pikkus jne) teistega jagada, mis on mitmed kasutajad pannud teekonna läbimisele loomingulisemalt lähenema. 

Planeeri. Liigu. Joonista. 

GPS kunst koosneb kolmest osast – teekonna planeerimisest (kunsti nägemisest), õues liikumisest (kunsti tegemisest) ning tulemusest (kunsti jagamisest). 

GPS kunst sarnaneb tavalise joonistamisega, kus pliiatsi ja käe asemel on vahenditeks GPS (telefon) ja jalad (või muu liikumisvahend). Veidi lihtsustatult – pea kõike, mida saab ühe pidevjoonega paberile joonistada, saab ka GPSi abil kaardile kanda. 

Stiilid

GPSkunst.ee autor ei nõustu Wikipedias pakutud GPS kunstistiilide jagamisega, milles teos on tehtud kas: 

  • olemasolevatel teedel ja radadel,
  • vabal maa-alal, õhus või vee/jää peal,
  • punktide ühendamise tehnikas,
  • piltide või muude kujundite lisamisega,
  • või muul kunstilisel viisil.

Näiteks teos, mis on osaliselt teedel, osaliselt vabal maa-alal ning osaliselt punktide ühendamise tehnikas, ei kvalifitseeru konkreetselt ühegi alla. Lihtsam ja selgem on GPS kunstistiilid jagada kaheks.

  1. Ühe pidevjoonena tehtud kunst. 
  2. Muul viisil tehtud teosed. 

GPSkunst.ee eesmärk on motiveerida inimesi õues liikuma ning oma loomingulisi teoseid ka teistega jagama. Parimad teosed paneme üles siia veebilehele ja jagame ka GPSkunst.ee Facebooki lehel