Kunsti tegemine

“Kunst pole kunstis kunsti näha, kunst on kunstis kunsti teha”

GPSi abil saab kaardile teha ükskõik millise kujundi, mida saab joonistada ühe joonega ehk ilma pliiatsit paberilt tõstmata. Suuremate ja tehnilisemate kujundite ning sirgjoonte loomisel tuleb kasutada GPS on-off tehnikat, ehk Endomondo äppi kasutades see enne “seinast läbi minemist” pausile panna.

Ettevalmistus

GPS kuntsniku kõige tähtsam relv on tema pliiats ehk GPSi ja mõne vastava äpiga telefon. Pooltühja pliiatsiga kunsti tegemine võib aktiivse ekraanikasutuse tulemusel varasema lõpu saada, mistõttu suuremate ja tehnilisemate kujundite puhul võib vajalikuks osutuda ka akupank.

Rattaga kunsti tehes on molbertist parem ülevaade kui lenkstangil on mobiilikinnitus, sest hands free on rattasõidul tähtsam ja turvalisem kui autoga sõites.

Lisaks on hea kui kaasas on kaart, millel teekond ette joonistatud ning tehniliselt heas korras on nii kunstnik kui sõiduvahend.

Kus on algus ja lõpp?

Tasub teada, et teekonna algus ja lõpp-punkt on kaartidel eraldi välja toodud. Strava näitab algpunktiks rohelist ning finishiks mustatriibilust ringi.

Kui plaanis on joonistada mõnda looma, siis hea on alustada või lõpetada silmast. Näiteks Kalamaja Kala näeb oma rohelise silmaga palju isuäratavam välja.

Erinevad platvormid

GPS kunsti saab teha väga erinevate äppide ja lahendustega, kuid tulemuseks pea kõikide puhul on fail, mida enamus platvorme võimaldavad ka eksportida. Näiteks Endomondo abil matkatud, joostud või rattaga läbitud distantsi saab failina alla laadida ning Stravasse või muude lahendusse, millel parem visuaalne vaade, üles laadida.

Lõppkokkuvõttes tuleb kunst ka “ära raamida” ehk ekraanisalvestuse abil see salvestada ning vajadusel mõne pildiprogrammi abil 90-180 kraadi sobivas suunas keerata.

Loominguline liikumine

Paljud liikumisharrastajad salvestavad oma jalutuskäigu, jooksutrenni või rattasõidu marsruudi Endomondo või muu äpiga ning jagavad seda oma Facebooki seinal. Allolevalt mõned põhjused, miks liikumise kiirusest või teekonna pikkusest on põnevam teha marsruudist üks taies.

GPS kunst motiveerib liikuma. Stephen Lund ütles, et tänu GPS joonistuste tegemisele, sõitis ta rattaga 2 korda rohkem kui tavaliselt (aastase 10 000 km asemel 20 000 km). Vaadake tema TEDx lugu ja saate kindlasti inspiratsiooni.

Joonistades avastad uusi kohti. Eesti kaarti Tallinnasse joonistades võib sattuda kohtadesse, kuhu muidu ei juhtu a’la Lennujaama tagused alad või Reidi tee ehitusprojektid. Kopli majadevahelised prügikastid, Lasnamäe Pae karjäri ilusad terviserajad, Kitseküla kadunud korvpalliväljakud ning mitmed muud kohad oleks muidu tänaseni tundmatud.

Tulemus loob meeleolu. Kui peale pikka rattasõitu või jalutuskäiku saad taiesele panna punkti, siis võib see anda parema emotsiooni kui uus isiklik rekord ojani-ja-tagasi jooksmisel.

Planeerimine on põnev. Marsruudi koostamine on oluliselt lihtsam kui arvata, näiteks Google Earthis ninasarvik Tallinna linna istutada.

Kunstiga saad edastada sõnumit. Tahad Eesti Vabariigile head taasiseseisvumist soovida? Soovid avaldada toetust mõnele presidendikandidaadile või soovida sõbrale head sünnipäeva?