“Kunst pole kunstis kunsti näha, kunst on kunstis kunsti teha”

GPS kunst sarnaneb tavalise joonistamisega, kus käe ja pliiatsi asemel on vahenditeks GPS (telefon) ja jalad (või muu liikumisvahend). Ainult tehnika peab olema one line drawing ehk ühe joone joonistuste stiilis. Ehk kõike, mida saab paberile joonistada sedasi, et pliiatsit paberilt ei tõsta, saab GPSi abil kaardile kanda.

Suuremate ja tehnilisemate kujundite ning sirgjoonte loomisel tuleb kasutada GPS on-off tehnikat, ehk näiteks Strava äppi kasutades see enne “seinast läbi minemist” pausile panna. Sedasi on Tallinnasse joonistatud maailmakaardil tehtud sirgjoon üle Tallinna lennujaama ja palju muud.

Ettevalmistus

GPS kuntsniku kõige tähtsam relv on tema pliiats ehk GPSi ja mõne vastava äpiga (soovitavalt Strava) telefon. Pooltühja pliiatsiga kunsti tegemine võib aktiivse ekraanikasutuse tulemusel varasema lõpu saada, mistõttu suuremate ja tehnilisemate kujundite puhul võib vajalikuks osutuda ka akupank.

Rattaga kunsti tehes on molbertist parem ülevaade kui lenkstangil on mobiilikinnitus, sest hands free on rattasõidul tähtsam ja turvalisem kui autoga sõites.

Lisaks on hea kui kaasas on kaart, millel teekond ette joonistatud ning tehniliselt heas korras on nii kunstnik kui sõiduvahend.

Kus on algus ja lõpp?

Tasub teada, et teekonna algus ja lõpp-punkt on kaartidel eraldi välja toodud. Strava näitab algpunktiks rohelist ning finišiks musta-triibulist ringi.

Kui plaanis on joonistada mõnda looma, siis hea on alustada või lõpetada silmast. Näiteks Kalamaja Kala näeb oma rohelise silmaga palju isuäratavam välja.

Platvorm

Kui Endomondo 2020. lõpetas on parimaks GPS kunsti tegemise äpiks Strava. Kõik maailma GPS kunstnikud kasutavad seda ning huviliste poolt on selleks loodud isegi maailma suurim GPS-kunsti galerii.

Kindlasti sobivad ka teised lahendused, kuid üheks lihtsaks võimaluseks on ühendada oma nutikell Stravaga.

Teose “raamimine”

Kui teos tehtud, siis tuleb see ka ära raamida, et teistele näidata, sest ükski kunstnik ei tee oma teoseid sahtlisse. Seda saab teha nii otse äpist, kui Strava puhul ka oma kontole sisse logides ja teekonna ekraanipildi salvestuse näol. Viimast saab vajadusel 90-180 kraadi pöörata, et see arusaadavam oleks.

Loominguline liikumine

Paljud liikumisharrastajad salvestavad oma jalutuskäigu, jooksutrenni või rattasõidu marsruudi äpiga ning jagavad seda oma sotsiaalmeedia seintel. Allolevalt mõned põhjused, miks liikumise kiirusest või teekonna pikkusest on põnevam teha marsruudist üks “taies”.

GPS kunst motiveerib liikuma. Stephen Lund ütles, et tänu GPS joonistuste tegemisele, sõitis ta rattaga 2 korda rohkem kui tavaliselt (aastase 10 000 km asemel 20 000 km). Vaadake tema TEDx lugu ja saate kindlasti inspiratsiooni.

Joonistades avastad uusi kohti. Eesti kaarti Tallinnasse joonistades võib sattuda kohtadesse, kuhu muidu ei juhtu a’la Lennujaama tagused alad või Reidi tee ehitusprojektid. Kopli majadevahelised prügikastid, Lasnamäe Pae karjäri ilusad terviserajad, Kitseküla kadunud korvpalliväljakud ning mitmed muud kohad oleks muidu tänaseni tundmatud.

Tulemus loob meeleolu. Kui peale pikka rattasõitu või jalutuskäiku saad taiesele panna punkti, siis võib see anda parema emotsiooni kui uus isiklik rekord ojani-ja-tagasi jooksmisel.

Planeerimine on põnev. Marsruudi koostamine on oluliselt lihtsam kui arvata, näiteks Google Earthis ninasarvik Tallinna linna istutada.

Kunstiga saad edastada sõnumit. Tahad Eesti Vabariigile head taasiseseisvumist soovida? Soovid avaldada toetust mõnele presidendikandidaadile või soovida sõbrale head sünnipäeva?

GPSkunst.ee kutsub kõiki üles oma loomingulisi liikumisi planeerima ja tegema ning neid ka teistega jagama. Kui teos valmis, siis saada see reigo@kimmel.ee ja teen sellest loo või lisan GPSkunst.ee Facebooki lehele.