GPS kunsti kõige lihtsam vorm on tekst, mille kaardile joonistamiseks tasub kasutada GPS on-off tehnikat. Selleks tuleb oma “joonistusäpis” (Endomondo, Strava vms) läbida kindlas järjekorras eelnevalt paikapandud punkte ning GPS nendes sisse lülitada ja pausile panna.

Järgmises punktis GPSi sisse lülitades tekib kahe viimase punkti vahele sirgjoon ning viimases punktis ongi kirjutis või sõnum valmis. Sellise tehnika miinuseks on valed andmed marsuudi pikkuses ja läbimise kiiruses, kuid see ei ole ka GPS joonistamise või kirjutamise eesmärk.

PlotaRoute.com

Internetiavarustest leiab mitmeid marsruudi planeerimise äppe ja rakendusi, millest üheks parimaks on www.plotaroute.com. See võimaldab teekonda planeerida ka sirgjooneliselt ehk “läbi seinte”.

plotaroute

Vähem kui 5-minutiga planeerisin selles marsruudi “GPS”. Riigikogu eest algava marsruudi, milles on kokku 15 punkti, kus äpp tuleks sisse/välja lülitada, pikkuseks näitab plotaroute.com kokku 8 kilomeetrit.

Selleks, et teada saada marsruudi reaalne teekond, tuleb samad punktid äppi uuesti sisse lisada, kuid seekord planeerimisel ülalt vasakult valida “on foot”.

plotaroute-on-foot

Tulemusena tekib kaardile reaalne läbimise teekond, kus 8 asemel on kilomeetreid veidi üle 10 ning ka orienteeruv jalutamise aeg (1h 40min) on pikem (2h 15 min). Marsruudi saab alla laadida ning oma äppi .GPX vm failina sisse tõmmata. Ja siis võiks selle muidugi ka läbida.

Kui GPS on-off tehnikat mitte kasutada, siis hiljem on kalligraafiast suhteliselt raske aru saada. Vaata näiteks milline oli tulemus ja reaalne teekond, kui Tallinnasse kirjutasin “MARATON”.

 Võid ka joonistada

kuninganna-gps

Sama tehnikat kasutatakse ka GPS joonistuste tegemisel, näiteks Stephen Lund @gpsdoodles.com tegi sedasi kuninganna pildile raami ning mitmed sirgjooned.

Järgmist jalutuskäiku, rattasõitu või tänase ilmaga ka suusatamist planeerides, proovi sellest teha kunstiteos ja lae üles GPSkunst.ee Facebooki lehele.