Kuidas teha GPS kunsti 2021?

Sportimisvõimalused on piiratud. Meelelahutus on kinni. Restoranis kohapeal süüa ei saa. Poest saab osta vaid esmatarbeid. Töökohad on koondunud kodukontoritesse.

Aga värskes õhus liikumine ei ole piiratud. Õues jooksmine, jalutamine või rattaga sõitmine ehk kergem tervisesport ei ole hetkel mitte ainult soovituslik, vaid vajalik, et sellest olukorrast tervena välja tulla. Selleks tuleb teha esimene samm välisukseni, mis selliste ilmadega ei ole paraku ülemäära motiveeriv.

GPS-kunst aitab esimest sammu teha. Pealegi tuleb esimene samm teha hoopis tagasi arvutiekraani taha, avada mõni kaardirakendus ja enda lähiümbruse teedevõrgustikust otsida midagi tuttavat või võtta kindel plaan mõne kujundi või sõnumi joonistamiseks. Lihtsama kujundi leiab mõne minutiga, suuremate “kunstiteoste” planeerimine võib tunde aega võtta.

Samas aitab see ekraaniaeg vaimu paremini värske hoida kui samalt ekraanilt uudiste või kommentaaride lugemine. Aga nõuab ka seda, et ühel hetkel tuleb uksest välja minna.

GPS kunst ei ole sport. See ei sobi sportlastele ja minusugustele MAMIL (Middle Age Men In Lycra) tüüpi meestele, kelle eesmärk on õues võimalikult kiiresti võimalikult palju kaloreid kaotada või oma harjumuspärast tiiru korduvalt läbida. Suuremate ja keerulisemate teoste puhul tõmbab see tempo korralikult alla, sest aeg-ajalt tuleb jälgida ekraani, et mis joon on juba tehtud ja kuhu edasi.

Alustada võiks lihtsamatest joonistustest, mis oma olemuselt võivad jääda lasteaia tasemele. Meeles tuleb pidada, et GPS kunsti saab teha vaid “one line drawing“-stiilis ehk kõike, mida saab ühe joonega paberile joonistada, saab ka GPS-i abil kaardile kanda. Ümmargune naerunägu on seetõttu keeruline. Kandiline kuubik, mis võib olla nii maja, aken või kingikarp, aga lihtne.

Kunst võib olla ka sõnum – süstal, mask või tekstikujul “Fuck Covid-19“. Aga samamoodi võib avaldada ka armastust või soovida õnne sünnipäevaks.

Teekonna planeerimine

Üks lihtsamaid tasuta viise GPS kujund planeerida on plotaroute.com veebilehe abil. Joonista või kirjuta mida iganes soovid ja saad teada ka teekonna pikkuse.

Pikema teekonnaga saab teha ilusamaid joonistusi, kuid läbimine võtab aega. Näiteks GPSkunst.ee lehe esimene kujund oli Tallinnasse joonistatud ca 30 kilomeetri pikkune Eesti kaart. Vabariigi aastapäeval matkasid 12 inimest selle teekonna läbi 6. tunniga, hiljem tegin rattaga, siis kulus teekonna läbimiseks kokku 2 tundi. Tallinnasse joonistatud maailmakaart võttis ka rattaga üle 8 tunni aega (kokku 127km), aga need on ka suhteliselt suured teosed.

Alusta teekonnaga, mida oled võimeline joostes või jalutades läbima. Või siis rattaga, kui sellega liigud. Piia suutis vaid nädalase harjutamisega teha Põhja-Tallinnasse täiesti adekvaatse dinosauruse. Veidi alla tunni ja veidi üle 8 kilomeetri. Usun, et paljud on rohkemaks suutelised.

Kui aga inspiratsiooni peale ei tule, siis õue liikuma tasub ikka minna. Ka sellise ilmaga. Tõmban isegi lycra jalga ja teen oma harjumuspärase tiiru, mille kunstiline väärtus on olematu. Tõuse ka püsti ja mine liigu värskes õhus!

Jaan Orissaarest