Kunsti nägemine

Teiste poolt loodud GPSi kujundite vaatamisel tekib tihti küsimus, et kuidas ta just sellist pilti suutis kaardilt välja joonistada? No näiteks 200+ kilomeetrist merineitsit:

gps merineitsi

Tiina kirjutas GO reisiajakirjas: “Mõnda linna- või alevikaarti keerad üles ja alla, paremale ja vasakule, aga midagi välja ei pressi. Teisel hakkab mingi nüanss silma, siis haarad pliiatsi või hiire, vead esimesed jooned, kustutad ja katsetad, kuni tulemus käes.

Üldjuhul, mida suurem asula, seda rohkem on erinevaid kujundeid võimalik sellesse teha. Alustada võiks iseäralike teede (ringid, kaared jne) otsimisest, millele saab ülejäänud kujundi üles ehitada. Tallinna kuulsaim ring on ilmselt Õismäel, millest on lihtne teha mõne eluka silm või lilleõis.

gps õismäe lill GPS koer

Kõige lihtsam viis võimalikke jooni näha, on võtta lahti Google kaardirakendus ja lülitada sisse tänavavaade:

google maps streetview

Paraku ei saa paljusid kujundeid põhja-lõuna suunal vaadata, näiteks ülal olev merineitsi pilt on samuti tehtud tagurpidi vaates. Selleks, et pea või ekraani asemel kaarti tagurpidi keerata, tasub sisse lülitada Google kaardi 3D pilt:

google maps earth

Kuid parimaks GPS kunsti loominguliseks õppetunniks, mida ükski GPS kunsti artikkel pole veel maininud, on joonistada seda, mida ise soovid näha. Sedasi sai tehtud Kalamajja kala, Kassisabasse kass, Kitsekülla kits, Sääse tänavale parm, Orissaarde nii kala, siil kui kohaliku Piidivabriku logo, Koplisse hobune või Tallinna kesklinna ninasarvik. Kui on teada, mida on plaan joonistada, siis on oluliselt lihtsam kaardilt sobivaid jooni leida.

Google Earth

Kuidas teha GPS kunsti

Keerulisemate kujundite planeerimise, a’la Tallinna ninasarvik, teeb lihtsamaks, kui Google Earthi lisada ülekattena sarviku .pgn faili aadress ning ekraanisalvestusega kaart välja printida.