GPS kunsti nägemiseks peab inimene olema natuke “pareidoolik“, mida me õnneks kõik oleme. Pareidoolia tähendab, et meie aju tõlgendab juhuslikke vorme ja kujundeid tuttavate ja tähenduslike mustrite või kujunditena. 

Vaata kõrvalolevat pilti. Kas näed selles Marsi pinnamoodustises näokujutist? Kui jah, siis on ka sul võimeid, et näha asju, mida tegelikult seal olemas ei ole

Kunst ei ole kunsti teha, kunst on kunstis kunsti näha!

Sarnaselt Marsi pinnavormiga, on võimalik maakaardil olevatelt teedelt ja tänavatelt tuttavaid kujundeid otsida. Ava Google kaart ja lülita sisse tänavavaade, mis teeb olemasolevad teed siniseks. Suumi sisse ja vaata, kas leiad midagi äratuntavat. Esialgu piisab vaid mõnest asukohale omasest teest või tänavast, millele kogu ülejäänud teos üles ehitada.

Mõnel juhul võib see anda inspiratsiooni, teisel juhul võib aga istuda tunde “tühja paberi” ees, seda eriti esimeste teoste puhul. Harjutamisega olukord paraneb. 

Modell on kunstniku käepikendus

Hoopis teine lähenemine on teha teos, mida ise soovid teha. 2016 tegin Tallinnasse ninasarviku. Mitte kaelkirjaku, hobuse või mõne teise looma. Ninasarviku. Sest kunst on sõnum ehk modell on kunstniku käepikendus. 

GPS kunstiga saab kirjutada ka teksti. Üks jaapanlane tegi sedasi abieluettepaneku. Sõitis selleks terve Jaapani läbi. Koroona ajal võib teha süstla või maski, aga sünnipäeva puhul ka õnne soovida. Inspiratsiooni võib leida nii uudistest kui isegi linnaosa nimedest – Kalamaja Kala, Kassisaba Kass, Kitseküla Kits jne. 

Tallinna Ninasarvik